Opeka – Da li treba fugovati i koliko?

ŠTA JE TAČNO FUGA?

Fuga, odnosno fug masa ili fugomal, je hemijski gradjevinski materijal koji se stavlja izmedju drugih gradjevinskih materijala poput: betona, kamena, keramike i opeke. Nanosi se u potezu linija najčešće debljine 5 mm – 20 mm, i ima estetsku ulogu dekorisanja materijala kao i funkciju apsorbovanja vlage i prevencije deterioracije tog istog materijala. Fugomali se od 2001. prema normi EN 13888 dele na one koji su napravljeni od reakcionih smola (RG) i one napravljene na bazi cementnih veziva (CG) koji se dalje dele na obične mase za fugovanje (CG1) i poboljšane mase za fugovanje (CG2). Kod nas su u standard za postavljanje cigli ušli CG fugomali na bazi cementnih veziva koji i imaju bolje karakteristike abrazije i upijanja vode.

FUGOVATI OPEKU ILI NE?

Fugovati opeku ili ne, je pitanje svake osobe koja je planirala da postavi ciglu. Naime, postoje argumenti „za“ i „protiv“ fugovanja opeke, ali su razlozi za fugovanje ipak rezonski potkovaniji. Fuga nije hemijski materijal koji je nastao radi hira nekog inženjera da je stavi izmedju cigli, već je tehnološko rešenje koje i te kako pruža bitnu funkciju u dugotrajnosti materijala kojeg popunjava. Medjutim, kada su u pitanju prirodno dugovečni materijali poput kamena i cigle, funkcija fug mase nije toliko izražena kao kod recimo ugradnje betona i keramike. S toga navešćemo razloge za i protiv fugovanaja opeke.

RAZLOZI ZA FUGOVANJE

Razlozi za fugovanje su mnogobrojni. Pre nego što krenemo da nabrajamo tehničke razloge zbog kojih treba da se stavlja fuga na opeku, želimo prvo naglasiti da mnogi ljudi smatraju fugu estetski superiornijim rešenjem. Ukoliko je to slučaj i sa Vama, onda imate sreće jer nema razloga da budete u nedoumici kada imate tehnološki superiorno rešenje u kombinaciji sa estetikom koja Vam se više svidja. Dakle, fugomal može i te kako da doda na estetskoj lepoti opeke kroz raznorazne boje u kojima dolazi. Bitno je izabrati boju koja ide dobro uz dezen opeke koja se postavlja kao i uzeti u obzir ostale elemente na fasadi.

Što se tiče same funkcionalnosti, fuga je jedan od elemenata koji može značajno da poveća dugovečnost ciglene fasade. Popunjavanje medjuprostora izmedju cigli fugomalom sprečava stvaranje vlage, nadgrizanja opeke, i što je najbitnije absorbuje vodu i sprečava stvaranje mraza koji dovodi do pukotina. Treba takodje naglasiti da fuga pruža strukturološku potporu cigli i pomaže joj da ostane u svojoj poziciji i nakon sleganja zgrade i termičkih promena u vazduhu koji dovode do pomeranja opeke. Ovo su preventivni efekti koji se jednostavno ne mogu dobiti bez stavljanja fug mase, i razlog su zbog čega se ovaj materijal standardno podrazumeva u procesu instalacije cigle.
 

Cigla sa fugom

Cigla sa fugom

Ciglena fasada bez fuge

Ciglena fasada bez fuge

 
RAZLOZI PROTIV FUGOVANJA

Kao što smo već rekli glavni razlog zbog kojeg se osobe odlučuju da ne izfuguju opeku jeste estetski efekat „čiste cigle“ koji se dobija bez nje. Povodići se za idejom da je cigla po prirodi stvari dugovečan, trajan i izdržljiv materijal, mnogi od nas se odlučuju da ne stave fugu i da dobiju vizualni efekat elegantne, moderne i jednostavno drugačije fasade. Ova zamisao vizualno može i te kako da se isplati, ali definitivno neće doprineti dužem veku opeke.

Istina je da cigla sama po sebi ima dug vek trajanja, ali sa obzirom na pomeranje materijala koje prirodom stvari dolazi kao posledica sleganja objekta i termičkih promena u vazduhu, neizfugovana fasada će lakše da se izobliči i da popuca. Zbog ovih razloga sve je više popularno koristiti fugu u istoj boji cigle kako bi se zadovoljila funkcionalnost popunjavanja medjuprostora fugomalom kao i dobijanje vizuelnog efekata monolitne cigle.

U kranjem slučaju, ne fugovati opeku ima najviše smisla raditi u enterijerskim prostorima sa listelom, gde opeka nije u dodiru sa vodom da stvori mraz pri spojevima i gde listela neće imati kao puna cigla strukturološku nosivost zida da dodje do pomeranja i pucanja.