Fasada koja traje HILJADU godina
U svetu fasada, klinker opeka predstavlja jedan od najkvalitetnijih i najtraženijih građevinskih materijala.
Ako do sada niste čuli za reč “KLINKER”, iznenadićete se da je reč o cigli za koju eksperti smatraju da može potrajati i do hiljadu godina.
KLINKER cigla je u visoko razvijenim državama među najzastupljenijim fasadnim materijalima. Pored svoje estetike, pristupačne cene, lakog održavanja, prirodnog i ekološkog aspekta, KLINKER opeka ima i izrazito visok kvalitet!
Fasada od KLINKER opeke ima ekstremnog dug vek trajanja!
Vek trajanja KLINKER opeke je par stotina godina, a eksperti smatraju da će pojedine fasade vremenom doživeti svoj prvi milenijum i to bez ikakvog održavanja. Da, dobro ste čuli, ova cigla bez ikakvog održavanja može potrajati i do hiljadu godina ili duže.
Monticello - vila Tomasa Džefersona
Kuća Tomasa Džefersona, završena 1809. godine u Virdžiniji (Klinker cigla stoji nepromenjena 216 godina)

Na objektu se mogu videti tragovi malih prstiju, odnosno dece robova koja su u to vreme vršili “ručnu” proizvodnju opeke. Sličan podatak je dokumentovan u Džefersonovim pismima gde se spominju robovi kao radna snaga na vili “MONTICELLO”.
Više o tome možete pročitati na sledećem linku: https://www.monticello.org/slavery/slavery-faqs/property/
Tomas Džeferson je bio treći predsednik Sjedinjenih Američkih Država. Poznat je po tome što je bio autor deklaracije o nezavisnosti gde je između ostalog napisao da su svi ljudi stvoreni jednaki.
Monticello, impresivna vila koju je dizajnirao i sagradio Tomas Džeferson, predstavlja jedan od najslavnijih primera američke neoklasicističke arhitekture. Džeferson, inspirisan klasičnim rimskim i grčkim stilovima, uspeo je da stvori elegantnu i sofisticiranu građevinu koja odiše istorijskim značajem i estetskom harmonijom.
Posebno se ističe fasada Monticella, koja je majstorski izrađena od crvene cigle, što je bila neuobičajena karakteristika za to vreme, i daje vili specifičnu boju i teksturu. Simetrične linije i proporcionalna arhitektonska kompozicija doprinose ukupnom utisku veličine i elegancije. Dorijski stupovi na glavnom ulazu podržavaju klasičan entablatur, dok polukružni prozor iznad vrata omogućava ulazak prirodne svetlosti, stvarajući osećaj prostranosti i topline.
Kako bi objekat trajao vekovima i ostao u istorijskom nasledstvu SAD-a, cigla je bila od presudnog značaja za ovu vilu. Cigle su bile namenski pravljene za “MONTICELLO” u ručnim kalupima i potom pečene na ekstremno visokim temperaturama u posebnoj seriji proizvodnje. 200 godina kasnije idalje se može videti oznaka“MONTICELLO”.

ŠTA JE ZAPRAVO KLINKER OPEKA?

Danas se klinker opeka proizvodi u kontrolisanim uslovima, sa kompjuterskim regulatorima za pećnice i mašinama koje ubrzavaju i garantuju maksimalnu preciznost tokom izrade cigle. Ova postrojenja mogu dostići cifre i do par stotina miliona evra.
KLINKER cigla se pravi ISKLJUČIVO OD 100% PRIRODNE GLINE, bez bilo kakvih farbi i veštačkih aditiva. Da bi opeka postala klinker, glina mora da se peče na ekstremno visokim temperaturama koje neretko dostižu i do 1350 stepeni celzijusa. To čini KLINKER cigle gušćim, težim, čvršćim i naravno izuzetno izdržljivim.
Ovaj način proizvodnje garantuju izuzetno visok kvalitet i postojanost KLINKER cigle koja je proizvedena namenski da izdrži:
- Duge cikluse mraza
- Visoke padavine i vlažnost vazduha
- Visoke mehaničke pritiske
- Da bude nezapaljiva (klasa A1)
a sve u skladu sa usvojenim evropskim normativom EN 771-1 za ovu vrstu proizvoda.
Dodajte na to odlična termo-izolaciona svojstva opeke i shvatićete zbog čega se ova cigla toliko dobro pokazala kao izbor za fasadu.
KAKO PREPOZNATI KLINKER OPEKU?
Često se može videti kako betonske imitacije cigle koje se ne peku, koje su farbane, i koje uopšte nisu od gline, nude kao KLINKER cigla ili listela. Često se i prava glinena opeka koja nema karakteristike KLINKER cigle reklamira kao ista.
Primer cigle koja dolazi sa Kosova a zapravo je reč je o farbanom betonu koji se ne peče.
Srećom, postoji vrlo jednostavan način da proverite da li je Vaša cigla KLINKER. Pored toga što ona mora biti uvozna i od gline (ne proizvode se više kod nas), možete uzeti dva komada cigle i udariti ih jako jednu od drugu. Ukoliko čujete specifičan “KLINK” zvuk, znaćete da je opeka klinker. Ovaj zvuk se ne može izimitirati! Zvuči slično metalnoj šipki koja udara u drugu metalnu šipku. KLINKER cigla je dobila svoj naziv upravo po specifičnosti zvuka koji podseća na odzvanjanje - “KLINK” a dobija se kroz ekstremno visoke temperature tokom procesa pečenja. Opeka koja je lažnjak neće moći stvoriti ovaj zvuk i verovatno će pući prilikom jačeg udarca.


Primer lažne cigle koja dolazi sa Kosova a zapravo je reč je o farbanom betonu koji se ne peče.



CENA KLINKER OPEKE I DIMENZIJE
Klinker cigla ima veliki raspon cena u zavisnosti od njenog formata, teksture i boje
U najpovojnijim varijacijama KLINKER cigla za zidanje nije ispod 50 e / m2. Ukoliko je cena oko 50ak evra ili manje savetujemo da se proveri da nije lažnjak (zvučni test).
Što se tiče KLINKER listele, odnosno tankih cigli koje se lepe, KLINKER je u najpovoljnijim varijacijama oko 25 e / m2 a idu i do 60 e / m2. Malverzacije se vrše upravo najviše sa KLINKER listelama zbog njihove potražnje, tako da savetujemo oprez prilikom kupovine. Ukoliko Vam se cena čini niskom, nije loše uraditi zvučni test i proveriti da li cigla proizvodi metalni zvuk. Takođe, ukoliko je cigla farbana gotovo je sigurno da je lažnjak.
KLINKER opeka se pravi u jednom od sledećih formata:
NF (normalni format) 240x71x115mm – najzastupljeniji i često najpovoljniji format
DF (tanki format) 240x52x115mm – format modernije arhitekture
2DF (dupli tanki format) 240x113x115mm – idealan za brzo zidanje i efikasno pokrivanje velikih površina
RF (rajnski format) 240x65x115mm – stari nemački format
WDF (britanski format) 215x65x100mm – standardni britanski format, često jeftinija opcija
WF (vagonski format) 200x50x100mm – kompaktniji format
LF (dugački format) 490x50x115mm – cigle dugačkih formata (postoji nekoliko dužina)

Cigle koje su standardnih dimenzija poput NF i WDF formata su često najpovoljnije. Duži i krupniji formati su uglavnom skuplji.

Loznička 8-10, Vračar

Drum Panorama, Novi Pazar

Vojvođanska 124, Surčin
Boja i tekstura KLINKER opeke
Kada je reč o boji i teksturi KLINKER opeke, ona se dobija kombinacijom gline, minerala i pečenja. Modeli se ne farbaju i stoga nestandardne boje (bela, crna, siva) su uglavnom najskuplje zbog kombinacije gline i minerala koji su bili neophodni da se ta boja proizvede.
Najzastupljenije boje gline (crvena i braon) su generalno najpovoljnije. Ono što je dobro kod KLINKER cigle je to što je boja poptpuno prirodna i ne može se skinuti ili izbledeti vremenom kao kod farbanih imitacija. Treba takođe znati da su glatke i prirodne teksture cigle povoljnije od rustičnih zbog jednostavnijeg proces proizvodnje. Što je model prošaraniji i što ima više teksture, to je i cena veća.