U klasičnom zidanju se koristi malter za zidanje. Malter za fuge uglavnom se sastoji od cementa, peska i vode. Sastav maltera za fuge varira u zavisnosti od boje maltera za fuge. Ponekad se dodaju kreč i mineralna sredstva za bojenje. Cigle se postavljaju na 10 do 15mm širine i na taj način se između cigli formiraju otvoreni spojevi. Prostor za popunjavanje fasade malterom za fuge se stvara struganjem oko 15-20mm maltera za zidanje, što je neophodno uraditi. Ekipa za izvođenje radova Nova Brick je kroz brojna iskustva usavršila izuzetno precizno postavljanje cigli.
Postavljanje maltera za fugovanje se praktikuje iz dva razloga:
Praktični razlozi: otvoreni spojevi se popunjavaju pravilno i efikasno i zapušavaju prodor vode između spojnica cigle .
Estetski razlozi: 10% do 20% vidljive površine zida čine fuge i stoga fuge u velikoj meri utiču na izgled gotove fasade.
Tehnika fugovanja
Ne postoji jedan ispravan način. Fugovanje može varirati u zavisnosti od regiona i kulture gradnje. Izvođači radova iz Nova Brick će ispuniti sve vase želje koje se tiču izgleda fasade.
Razlika u redosledu koraka
U Belgiji se najčešće prvo sazida sva cigla, pa se prelazi na fugovanje. Dok se u Holandiji fugovanje vrši odozdo naviše tako da se polaganje cigli i fugovanje obavlja istovremeno. Svaki sistem ima prednosti i mane u pogledu planiranja, efekta vlage, konzistentnosti boje spoja, brzine itd.
Potrebni alati
Za fugovanje možete koristiti alate poput: vreće za fugovanje koja istiskava fugu na spojnice, pištolje za fugovanje, špakle za fugovanje ili jednostavno isečete flašu koka kole na pola i istiskujete fugu na zid. Nakon što je malter za fugovanje nabacan na spojnice zida špaklom ili nekom drugom alatkom se skida suvišni sloj fuge(budite oprezni da ne isprljate ciglu tokom ovog postupka), a nakon toga kad se malter za fugovanje još malo osuši možete prstom ili takozvanim produženim klinom preći preko spojnica da ih uglačatei i date im završnu teksturu.
Saveti za bolje rezultate fugovanja
- Za izradu maltera za fuge uvek koristiti čistu vodu.
- U slučaju toplih i suvih vremenskih uslova pazite da se fuga ne osuši prebrzo.
- Loše vezivanje između obloženih cigli i maltera za fuge može prouzrokovati pojavu takozvane šalitre na zidu.
- Izbegnite ovo tako što ćete fugovati uvek na temperature između 5 i 25 stepeni Celzijusa i po vremenu kada ne pada kiša i nije preterana vlažnost vazduha.
- Najbitnije tokom fugovanja je dobro razrediti malter za fugovanje sa vodom prema specifikaciji proizvođača maltera za fugovanje.
- Prema belgijskom standardu, savetujemo da napravite spojnicu čija dubina nije manja od visine.
Ukoliko mislite da vam treba pomoć oko postavljanja cigli ili listela možete kontaktirati Nova Brick za ugradnju opeke.